Nursem Keskin Aksay


Dr. Öğr. Üyesi

nursem.aksay@ihu.edu.tr

 1. Lisans

  (2009) Boğaziçi Üniversitesi, Felsefe ve Sosyoloji Bölümü.

 2. Yüksek Lisans

  (2012) Sosyoloji Bölümü, Koç Üniversitesi.

 3. Doktora

  (2017) Berlin Müslüman Kültür ve Topluluklar Enstitüsü, Freie Universitat.


Araştırma Alanları

Cinsiyet, din antropolojisi (İslam), kent antropolojisi, sosyal mekan, özne oluşumu, kamusal alan, sınıf, sekülerleşme, sömürgecilik sonrası teoriler ve etnografik araştırma yöntemleri.

Biyografi

Nursem Keskin Aksay, “The Discursive Emergence of ‘Islamic Bourgeoisie’ and Middle Class Veiled Muslim Women in Istanbul” başlıklı teziyle, Berlin Yüksek Okulu Müslüman Kültürleri ve Toplulukları, Freie Universitat Siyaset ve Sosyal Bilimler Bölümü’nden doktora derecesini en yüksek dereceyle aldı. Beş yıl boyunca DFG (Alman Araştırma Vakfı) doktora araştırma ödeneği ile ödüllendirildi. Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji ve Felsefe bölümlerini derecesini onur derecesi ile tamamladı ve Koç Üniversitesi Yüksek Lisans Programı, Tarih ve Toplumda Karşılaştırmalı Çalışmalar dalında tam burs kazandı. Koç Üniversitesi’nde Sosyoloji, Antropoloji ve Tarih derslerinde öğretim ve araştırma görevlisi olarak çalıştı ve “Moral Guardianism at the Intersection of the Household and the Workplace: Women Factory Workers in Denizli” başlıklı yüksek lisans tezini tamamladı. Doktora araştırması sırasında Freie Üniversitesi, Humboldt Üniversitesi ve Avrupa Üniversitesi Viadrina’da cinsiyet, sınıf, İslam antropolojisi, şehir antropolojisi ve laiklik üzerine dersler verdi. 2015 ve 2016 yıllarında Üsküdar Üniversitesi Sömürge Sonrası Çalışmalar Araştırma Merkezi’nde (PAMER) Araştırma Görevlisi olarak araştırma projelerinin koordinasyonu için çalıştı. Koordinasyonunu yürüttüğü araştırma merkezi, yayınlanan makaleler ve sergilerle “Gündelik Hayatta Sömürge Sonrası İzler” ve “Türkiye ve Avrupa Ülkeleri-Vatandaşlık Kavramları” ile “Mülteci Algısı” araştırma projelerini tamamladı.


Ödüller

 • Doktora tezinin en yüksek Onur Derecesi (summa cum laude) ile tamamlanması ve savunulması. Freie University Berlin Graduate School Muslim Cultures and Societies Komisyon Üyeleri: Schirin Amir Moazami, Werner Shiffauer, Cilja Harders, Hansjörg Dilger. Kasım 2017)
 • Freie Üniversitesi Berlin Graduate School Muslim Cultures and Societies Doktora programı tarafından DFG (Alman Araştırma Vakfı) (2012-2017) tarafından sunulan burs ile tam öğrenim bursu ve karşılıksız burs.
 • Konferans ve atölye çalışmalarına katılmak için Berlin Graduate School Muslim Cultures and Societies tarafından Tam Seyahat ve Konaklama Hibe. (2012-2017)
 • Georg August Göttingen Üniversitesi Kültür ve Sosyal Antropoloji Bölümünden Tam Seyahat ve Konaklama Desteği (Temmuz 2016)
 • TİKA’dan, Üsküdar Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü Sömürge Sonrası Çalışmalar Araştırma Merkezi tarafından “Sömürge Sonrası Uluslararası Konferansı”na katılım için Tam Seyahat ve Konaklama Desteği (Mayıs 2015).
 • Koç Üniversitesi Tarih ve Toplum Yüksek Lisans Programının Karşılaştırmalı Çalışmaları ile tam öğrenim bursu ve karşılıksız burs (2009-2012)
 • Boğaziçi Üniversitesi’nden Onur Derecesi ile mezuniyet (2009)
 • Boğaziçi Üniversitesi Akademik Başarı Bursu (2003-2009)
 • Almanya’da Erasmus / Erfurt Üniversitesi (2006-2007)
 • AB Komisyonundan Erasmus Bursu (2007)

Akademik Yayınlar

MAKALELER

Keskin Aksay, Nursem et. al (2016) “Creating Shopping Malls as Postcolonial Spaces through Leisure Time Discourses: The Example of Shopping Malls in Istanbul” Usküdar University Journal of Social Sciences vol 2/2 May 2016, pp. 119-150.

Keskin Aksay, Nursem et al. (2015) “Putting Yourself Into Someone Else’s Shoes: A Postcolonial Analysis About Shoe Wearing Practices And Representations Through Media In Turkey” Usküdar University Journal of Social Sciences Journal, vol 1/1 November 2015, pp. 87-118.

Erten, N., Keskin, N., Tümer, Ö. and Yılmaz, V. (Spring, 2009) “Ezilenin Hikayesini Anlatmak: Mehmed Uzun ‘Tu’”, Yazınca (Journal of Boğaziçi University Literature Club), 10, 147-163. (An review article on the novel of Kurdish author Mehmed Uzun with the basis of Foucault’s and Benjamin’s theories)

(see http://www.bued.boun.edu.tr/HTML/yazinca10/yazinca10.pdf)

KONFERANSLAR

“Reconstructing Islam, Gender and Class: The discursive Emergence of “Islamic Bourgeoisie” and veiled Muslim Women in Istanbul” in the workshop (July 2017) “Women as Political Subjects in Turkey” in TurkeiEuropaZentrum (TEZ) Hamburg University.

“The Emergence of Islamic Bourgeoisie and Middle Class Veiled Muslim Women” in the Workshop-Summer school (18-22 July 2016) “Beyond the City Limits: Rethinking the New Religiosities in Asia” in Georg August University Göttingen Anthropology Department by the supervision of anthropologist Michael Herzfeld from Harvard University by a poster presentation and active group performances.

Presentation of “Crisis of Islam in Turkey” in the Workshop “On Crisis” April 2016 by Ruth Mas in Freie University Berlin Graduate School Muslim Cultures and Societies.

“The Question on the Production of Neoliberal Veiled Women Subjectivities” in the workshop “Imaginig as Knowing” (7-9 November 2015) in Humboldt University European Ethnology Institute by anthropologist Arjun Appadurai from New York University.

“Reconceptualization of Gender Roles through Everyday Life: Case of Denizli and Istanbul” conference paper in “International Conference on Postcolonialism” Usküdar University Political Science Department Postcolonial Studies Research Center 7-8 May, 2015.

“Constructing Islam, Gender and Class: The everyday experiences of veiled Muslim women in public sphere of Istanbul” Participation to the conference “Time, Space & Body”, Mansfield College, Oxford University, in 7-9 September 2014.

Construction of Religious Subjects in the Workplace: Women Factory Workers in Denizli” Virtual Participation to the conference “Religion and Spirituality in Society Conference 2012” which was held in Robson Square, University of British Columbia, Vancouver, Canada in 20-22 February 2012 with the paper title (see http://religioninsociety.com/conference-2012/sessions/)